Достапни линкови

Иванов: датум за преговори во ЕУ ќе ги забрза реформите


Одредувањето на датум за почеток на преговори за влез во Унијата и непреченото одвивање на преговорите за членство на Македонија ќе биде силен поттик за спроведување на реформите. А тоа ќе биде и позитивен сигнал за другите земји од регионот, изјавил претседателот Ѓорге Иванов по средбата со францускиот европратеник Јозеф Даул. Даул го поздравил напредокот на Македонија во спроведување на реформите. Тој изјавил дека Македониај треба да добие датум за почеток на преговорите бидејќи ЕУ има одговорност да придонесе за интеграцијата на Балканот
XS
SM
MD
LG