Достапни линкови

Иран му создава проблеми со струјата на Ирак


Ирак го обвини Иран за создавање проблеми и прекини во електричната мрежа. Рестрикциите на струја предизвикаа масовни демонстрации вој ужен Ирак, и судир на демонстрантите и полицијата. Министерот за електрична енергија за државната телевизија изјавил дека Иран ја стопирал испоракакта на струја за Ирак . Властите во Ирак донесоа мерки со кои луѓето на секој 5 часа ќе имаат по еден час струја, во услови кога температурите достигаат и до 50 степени. Тоа предизвика протести во два ирачки градови.

XS
SM
MD
LG