Достапни линкови

Турција испраќа трупи на границата со Ирак


Турски трупи денеска биле распоредени на границата со Ирак. Трупите се испратени по нападот на бунтовниците кои пред два дена убија 12 турски војници. Светските медиуми јавуваат дека во акцијата се вклучени и хеликоптери и тешка механизација. Во Анкара пак претседателот Абдула Ѓул одржува седница со политичкиот и со воениот врв за ситуацијата во земјата по зачестените напади од бунтовниците. Курдските бунтовници бараат автономија од Турција.
XS
SM
MD
LG