Достапни линкови

Средба Иванов-Клаус


Спор за име кое една држава сама си го избрала ми се чини недостоен, изјави претседателот на Чешка Вацлав Клаус кој престојува во официјална посета на Македонија. Вацлав изјави дека сепак верува дека решение е можно и затоа ги повика двете страни да преговараат и да не чекаат спас од страна. Клаус имаше средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. По средбата изјави дека се согласува со Иванов дека наметнато решение не е можно бидејќи со него не би се согласиле граѓните. Клус изјави дека Чешка останува подржувач на евроатланската интеграција на Македонија .
XS
SM
MD
LG