Достапни линкови

Романија:Законот за лустрација е задоцнет


Законот за лустрација е задоцнет и нема да има никаков ефект, соопшти Уставниот суд на Романија. Законот на чиј удар се најдоа припадниците на поранешниот комунистички режим е донесен предоцна, 21 година по падот на режимот и со него нема да се постигне тоа што би се постигнало ако се донесел веднаш по падот на комунизмот, се наведува во образложението на Судот. Законот беше усвоен минатиот месец .
XS
SM
MD
LG