Достапни линкови

Протести во Ирак за повеќе струја


Стотици Ирачани излегле на улиците во градот Насирија во знак на протест поради недостик на електрична енергија во услови кога температурата достигнува и до 50 степени. Полицијата била приморана да ги растера демонстрантите кои фрлале дрвја и камења . Демонстрантите бараат министерот за енергија да си поднесе оставка. Луѓето се жалат што на секој пет часа добиваат по еден час струја. Сличен протест во саботата имаше и на улиците на Басра.
XS
SM
MD
LG