Достапни линкови

Операција на турската армија против курдите


Турската армија започнала голема операција против борците од сепаратистичката Курдска работничка партија на границата со Ирак. Агенциите јавуваат дека борбените позиции во пограничните региони ги посетил турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган кон изјавил дека дека борбата ќе продолжи се додека целосно не биде уништена оваа организација. Во изминатите три дена загинале 12 турски војници, а 14 се ранети. Според наводи на ирачки Курди, турските воени сили навлегле десет километри на територијата на Северен Ирак.
XS
SM
MD
LG