Достапни линкови

Прелиминарни резултати од претседателските избори во Колумбија


Кандидатот на конзервативната партија Хуан Мануел Сантос освои мнозинство од гласовитѕе на претседателските избори во Колумбија, покажуваат прелиминарните резултати од гласањето. Сантос освои 69 проценти од гласовите, додека противкандидатот од партијата на зелените Антанас Монкус доби 28 проценти од гласовите. Сантос во својата кампања се заложуваше за подржување на политиките за развој на бизнисопт во земјата и најави продолжување на соработката со Соединетите американски држави во областа на одбраната.

XS
SM
MD
LG