Достапни линкови

Критики од ОН за Ерменија


Висок претставник на Обединетите нации ги обвини властите во Ерменија за ограничување на човековите слободи и забрана на слободното изразување во етерот. Маргарет Секагја, специјалниот претставник на Обединетите нации за човекови права и слободи, изрази загриженост за „значајните ограничувања на слободата на организирање на слободни собири во Ерменија“. Таа исто така упати критики за новоусвоениот закон за радиодифузија.

XS
SM
MD
LG