Достапни линкови

Во Кина загинале 46 рудари


Најмалку четириесет и шестмина рудари загинале во експлозија во провинцијата Хенан. Несреќата се случила во рудник во градот Пингдингшан. Кинеската рударска индустрија се смета за најнебебедна во светот. Како што пренесува новинската агенција „Асошиејтед Прес“, во Кина минатата година повеќе од 2.600 рудари загинале во несреќи на работното место.

XS
SM
MD
LG