Достапни линкови

Израел ќе дозволи увоз на одредена роба во Газа


Израел денеска најави дека ќе дозволи во Газа да се внесува само опреденена роба, за животни потреби, а ќе води строга контрола во земјата да не се внесува оружје и елементи кои имат двојна употреба. Новите правила се одговор на повиците да се ослобиди појасот Газа кој е под блокада на Израел 4 години. Повиците особено се засилија по нападот на Израел врз бродовите кои носеа хуманитарна помош за Газа. Одлуката беше објавена по состанокот меѓу премиерот на Израел Бенјамин Хетехјану и пратеникот за Блискиот Исток Тони Блер

XS
SM
MD
LG