Достапни линкови

Осуден фотограф кој ги фотографирал протестите во Иран


Во Иран денеска беше осуден еден фотограф на 3 години затвор, затоа што фотографирал за време на минатогодишните протести по претседателските избори. Фотографот заедно со уште еден негов колега кој работел за локален медиум , беа уапсени во јули 2009-та, затоа што испраќале фотографии од протестите на странски медиуми. Осудениот фотограф работи веќе две децении и бил дописник за странски медиуми, а работел и за државната агенција Фарс.
XS
SM
MD
LG