Достапни линкови

Израел не дозволува германски министер да влезе во Газа


Германската влада денеска го осуди однесувањето на Израел бидејќи не му дозволи на германскиот министер за развој Дирк Нибел да ја посети Газа. Шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, изјавил дека жали што владата на Израел донела таква одлука, и додал дека Европската Унија го чека крајот на блокадата на Газа. Германската влада во повеќе наврати интервенирала кај Израелците да дозволат посета на Нибел на Газа, но Израел одбил. По одбивањето да го пуштат во Газа, министерот Дирк Нибел, изјавил дека блокадата на Газа не е знак на сила, туку „доказ на неискажан страв“.
XS
SM
MD
LG