Достапни линкови

Колумбијците пред предизвик:гласање или фудбал?


Колимбијците денеска избираат шеф на државата. Во тек е вториот изборен круг за наследник на популарниот Алваро Урибе, кој остави длабоки траги во историјата на земјата со својот цврст став против герилците. Се очекува следен претседател да биде поранешниот министер за одбрана Хуан Мануел Сантос, кој вети дека ќе го следи патот на Урибе. Но главниот проблем со кој се соочуваат денеска властите е како да ги натерат гласачите да се отргнат од гледањето на фудбалските натпревари и да одат да гласат. Над 350 илјади полицијаци се распоредени низ земјата да спречат евентуални напади од страна на герилците.
XS
SM
MD
LG