Достапни линкови

САД:новите санкци кон Иран имаат потенцијал


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјавил денеска дека новите санкции кон Иран имаат потенцијал да го натераат Техеран да запре со својата нуклеарна програма. Гејтс изјавил дека постои разумна можност конечно иранскиот режим да сфати дека нивната безбедност може да прерасне во опасност за другите, ако продолжи да се развива нуклеарната програма. Американскиот секретар за одбрана сепак додал дека сите опции, дури и воениот напад, се уште се на маса и се разгледуваат.
XS
SM
MD
LG