Достапни линкови

Руско-белоруски препукувања за снабдување со гас


Белорусија го предупредила руски Гаспром дека нема да може да гоодржува транспортот на руски гас во Европа , ако Гаспром и го намали снабдувањето на Белорусија со гас. Рускиот гигант оваа недела и даде рок на Белорусиај до утре да го исплати долгот од 192 милиони долари, а ако не ќе и го намали извозот на гас за 85 проценти. Шефот на Гаспром вчера изјави дека компанијата е во можност да ја снабдува Европа со гас и преку други патишта, заобиколувајќи ја Белорусија.
XS
SM
MD
LG