Достапни линкови

Почина Мануте Бол


Суданската кошаркарска ѕвезда Мануте Бол почина синоќа на 47 години. Тој во болница во Соединетите Држави бил примен со проблеми со дишењето, болки во бубрезите, како и лоша состојба на кожата. Бол беше еден од највисоките кошаркари во НБА, каде играше 10 сезони настапувајќи за разни тимови. Тој се пензионираше во 1995-та , а потоа се посвети на хуманитарна работа и помирување на фракциите во родниот Судан.
XS
SM
MD
LG