Достапни линкови

Русија и Белорусија не се договориле за испорака на гас


Разговорите меѓу Русија и Белорусија за испорака на гас не успаа, изјавил шефот на руски „Газпром“. Тој изјавил дека не гледа можност разговоите да се продолжат до понеделник кога е крајниот рок двете земји да се договорат за испорака на гас. Белорусија тврди дека Русија им должи пари за транзит на гас низ нивната земја. Русија ги намали испораките на гас за Белорусија и Украина неколку пати во последниве години, поради споровите за исплата
XS
SM
MD
LG