Достапни линкови

Кина ќе дозволи промена на курсот на јуенот


Централната банка на Кина денеска вети дека ќе дозволи промена на курсот на јуанот. Во изјавата објавена на веб страната на банката, не се спомнува конкретно на што ќе се однесува промената но сугерираат дека е можно курсот на јуанот да се менува независно од курсот на доларот за кој беше врзан во изминативе две години . Американскиот секретар за финансии Тимоти Гејтнер и шефот на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Штраус-Кан, веднаш го пофалија потегот на Кина. Но кинеските преставници велат дека било кои реформи поврзани со јуенот , ќе се спроведуваат постепено. Соопштението од Централната Банка доаѓа само на неколку дена пред патувањето на кинескиот претседател Ху Џинтао за Самитот на Г-20 самитот во Торонто, Канада.
XS
SM
MD
LG