Достапни линкови

САД:Киргистан да создаде услови за враќање на бегалците


Американскиот помошник државен секретар Роберт Блејк ги повика властите во Киргистан денеска да создадат услови за безбедно враќање на стотици илјади бегалци раселени по етничкото насилство минатата недела. По разговорите во Бишкек со привремените власти, Блејк рекол дека привремената влада треба да воспостави атмосфера на доверба и сугурност за да можат бегалците и внатрешно раселените да се вратат и да се чуствуваат безбедно во своите домови. Тој, исто така, повторил и дека Вашингтон ќе обезбеди повеќе од 32 милиони долари за хуманитарна помош
XS
SM
MD
LG