Достапни линкови

Иран:ракетите ни се за одбрана, не за напад


Иран денеска соопшти дека неговите ракети се конструирани за одбрана од воена агресија и не се закана за било која нација. Министерот
за одбрана Ахмад Ваходи изјавил дека американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс лажел кога повикал Западот да ги адаптира своите ракетни одбрамбени системи за заштита од напади на Иран. Според Вахиди тоа било само обид Вашингтон да ја прошири својата доминација во Европа и да најде изговор да стационира свое оружје во регионот.

XS
SM
MD
LG