Достапни линкови

Преставник на САД во посета на Киргистан


Претставникот на САД за Централна Азија Роберт Блејк , денеска во Бишкек ќе се состане со киргистанските власти. Средбатта доаѓа по повикот на Соединетите држави до ОН и Узбекистан да им помогнат на 400 илјади раселени луѓе по конфликтите на југот од Киргистан. Привремената лидерка на земјата, Роза Отумбаева пред средбата со секретарот Блејк изјавила дека мисли дека тие ќе бидат во можност да спречат било какви понатамошни изливи на насилство. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Курманбек Бакиев соборениот претседател на Киргистан можеби е виновен за поттикнување на насилството. И претседателот на Узбекистан Ислам Каримов, ги обвинил "надворешните " елементи за немирите
XS
SM
MD
LG