Достапни линкови

Нов услов на Словенија за влез на Хрватска во ЕУ


Словенија денеска постави нов услов за влез на Хрватска во Европската унија. Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар изјави дека Хрватска нема да може да ги заврши преговорите додека не го отвори својот финансиски пазар за најголемата словенечка банка, Нова Љубљанска Банка. Доколку Хрватска не го исполни тоа, објасни Жбогар, тогаш тоа значи дека таа дискриминира една членка на ЕУ.
XS
SM
MD
LG