Достапни линкови

Вооружен судир во Сомалија, 12 загинати


Во денешниот судир меѓу владини сили и припадници на исламистичката група Ал Шахаб во главниот град на Сомалија, Могадишу загинале најмалку 12 луѓе. До ова дојде откако членови на Ал Шахаб која е поврзана со терористичката организација Ал Каеда нападнале една база во близина на градот. Исламските бунтовници во последните три години се обидуваат да ја соборат сомалијската влада која ја има поддршката од Запад.
XS
SM
MD
LG