Достапни линкови

Руски војници во Киргистан


Привремениот претседател на Киргистан Роза Отумбаева денеска изјави дека бројот на загинатите во последните насилства на југот на земјата би можело да биде десет пати поголем од официјалните податоци. Според неа, во насилствата меѓу киргизите и узбеките би можело да има дури 2 илјади загинати. Отумбаева која денеска го посети градот Ош изјави дека руски војници ќе бидат распоредени за да чуваат некои стратегиски локации во Киргистан. Во меѓувреме, помошник американскиот државен секретар Роберт Блејк кој денеска посети еден бегалски камп во Узбекистан побара независна истрага за последните насилства.
XS
SM
MD
LG