Достапни линкови

Воениот рок во Германија скратен на 6 месеци


Германскиот Бундестаг синоќа донесе одлука со која воениот и цивилниот рок во Германија од први идниот месец се скратуваат на само шест месеци. Досега воениот рок изнесуваше девет месеци. Во германската армија во моментов има околу 250 илјади војници.
XS
SM
MD
LG