Достапни линкови

Апел за враќање на бегалците од Киргистан


Привремениот претседател на Киргистан Роза Отунбаева денеска го посети градот Ош и побара да се преземат мерки за враќање на неколкуте стотици илјади бегалци кои го напуштија југот на земјата во крвавите етнички судири. Ова е нејзина прва посета на Ош по почетокот на судирите меѓу киргизите и узбеците. Според проценките на Обединетите нации околу 400 илјади луѓе, главно узбеци го напуштиле Киргистан. Властите велат дека насилството намерно го поттикнале соработниците на соборениот претседател Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG