Достапни линкови

Муслиманите во светот ја губат довербата во Обама


Муслиманите од целиот се се понезадоволни од САД и се разочарани од претседателот Барак Обама, покажува една независна анкета на истражувачкиот центар „Пју“ . Според анкетата на Центарот само 17 проценти од испитаниците во Египет, Турција и Пакистан и 21 процент од испитаниците во Јордан на Соединетите држави гледале позитивно.Мнозинството во Турција, Јордан, Египет, Индонезија, Либан и Пакистан, се изјасниле дека Америка еден ден би можела да биде воена закана за нивната земја. Но анкетата покажале дека и покрај тие резултати Америка сега има далеку попозитивен углед отколку кога на чело на државата беше Џорџ Буш. Обама ја подбрил сликата на Америка во Германија, Шпанија, Русија, Кина, Франција, Аргентина, Јужна Кореја и Јапонија. Студијата била спроведена во април и мај во САД и во уште 21 земјa.
XS
SM
MD
LG