Достапни линкови

ЕУ договори построги фискални правила


Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел се договорија да ги казнуваат недисциплинираните членки и со тоа да спречат буџетскиот дефицит. Тие одлучиле и да ги усогласат економските политики за да може да се стабилизира еврото. Но освен построга фискална политика за земјите кои нема да ги почитуваат правилата, за оние кои ќе бидат дисциплирани ќе следуваат дополнителни награди.
XS
SM
MD
LG