Достапни линкови

Романија и САД започнаа разговори за антиракетниот штит


Романија и Соединетите држави денеска ги започнаа преговорите за правната рамка за учество на Романија во системот за противракетна одбрана. Врховниот совет за национална одбрана, на 4 февруари даде согласност да се распоредат елементи од американкиот антиракетен штит и на романска територија. Системот гарантира безбедност од евентуални закани од ракети со мал и среден дострел.
XS
SM
MD
LG