Достапни линкови

Судански бунтовници изведени пред Меѓународниот кривичен суд


Двајца лидери на суданските бунтовници осомничени за воени злосторства во Дарфур, се изведени денеска пред Меѓународниот кривичен суд . Тие се осомничени дека учествувале во нападот во кој загинаа 12 мировници на Африканската Унија во 2007-та година. Случајот против двајцата бунтовници е дел од напорите на судот да се докаже одговорноста за конфликтото во Дарфур, во кој ОН велат дека загинале над 300 илјади луѓе почнувајќи од 2003-та. Минатата година, судот го обвини претседателот на Судан, Омат ал Башир за воени злосторства против човештвото, тоа беше прв шеф на држава кој се соочи со меѓународна потерница од судот.

XS
SM
MD
LG