Достапни линкови

Уставни измени во Хрватска


Хрватскиот парламент синоќа изгласа нацрт закон за промени во Уставот со што тој ќе се прилагоди на правилата на Европската унија. Тоа се четврти уставни промени во Хрватска по прогласувањето на независноста на земјата во 1991 година. Во иднина малите етнички групи во парламентот ќе имаат гарантирани по три места. Со измените се предвидува и екстрадиција на Хрвати во странски држави на судење за извршени кривични дела.
XS
SM
MD
LG