Достапни линкови

Големо невреме во Франција, 20 загинати


Во силно невреме во југоисточна Франција, животот го загубија 20 лица, соопштија синоќа локалните власти. Според информациите, станува збор за постари лица. Евакуирани се над 1200 луѓе од тоа подрачје а над 200 000 куќи останаа без струја. Поплавени се и пруги како и делови од патот меѓу Ница и Тулон. Во спасувачките операции учествуваат 2000 спасувачи.
XS
SM
MD
LG