Достапни линкови

Иран:Обама да не се меша во внатрешни работи на земјата


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска го обвини американскиот претседател Барак Обама дека се меша во внатрешните работи на Иран и дека спроведува една од најлошите диктатури. Изјавата на Ахмадинеџад следува по повикот на Обама до меѓународната зедица да ги подржат Иранците кои се борат за својата слобода. Ахмадинеџад им порачал на Американците дека не ги почитува и да не се мешаат во работата на Иран. Односите меѓу САД и Иран се прекинати од 1980-та година.
XS
SM
MD
LG