Достапни линкови

Израел ќе ја деблокира Газа?


Израелскиот кабинет денеска ќе одржи состанок на кон ќе биде разгледана можноста за олеснување на блокадата на Појасот Газа. Израел е под силен меѓународен притисок да ја прекине блокадата, која беше воведена во 2006-та кога контролата врз Газа ја превзеде Хамас. Специјалниот пратеник на квартетот за Блискиот Исток, Тони Блер изјави дека Израел, во принцип се согласил да деблокирање на Газа.
XS
SM
MD
LG