Достапни линкови

ОН ќе префрлат хуманитарна помош во појасот Газа


Обединетите Нации ќе префрлат во појасот Газа повеќе тони помош од хуманитарниот конвој што беше нападнат од израелски командоси пред две недели, соопшти израелската војска. Досега властите на Хамас во Газа одбиваа да прифатат помош, во знак на протест поради тригодишната израелска блокада, но тие сеуште не го коментирале договорот според кој ОН ќе надгледува дали помошта се користи во одобрените хуманитарни проекти.
XS
SM
MD
LG