Достапни линкови

Турски војник убиен во експлозија на бомба


Еден турски војник загина, а тројца се повредени денеска во експлозија на бомба во провинцијата Сирнак, во близина на ирачката граница. За експлозијата се обвинуваат Курдските бунтовници. Забранетата Курдска работничка партија често користи експлозиви со далечинско управување во нападите на турските безбедносни сили во својата кампања за независност на курскиот регион во Турција.

XS
SM
MD
LG