Достапни линкови

Објавен извештајот за „Крвавата недела„ во Ирска


Британскиот премиер Дејвид Камерон денес се извини за „Кравата недела“ еден од најмрачните денови во историјата на Северна Ирска. Камерон тој настан го нарече неоправдан. Изјавата на Камерон уследила по објавувањето на долгоочекуваниот извештај по 12 годишната истрага за тој настан. Извештајот содржи 5.000 страници, а истрагата чинела повеќе од 275 милиони долари, што преставува една од најдолготрајните и најскапите јавни расправи во историјата на Британија.
XS
SM
MD
LG