Достапни линкови

Словачката десница разговара за формирање Влада


Четирите словачки централно-десничарски партии кои на изборите добија 79 пратеници вечерва ќе започнат преговори за формирање влада. Претседателот на Словачка Иван Гаспарович му даде мандат на премиерот Роберт Фицо да формира влада бидејќи тој освои најмногу гласови, но тој нема мнозинство и ниедна партија не сака да коалицира со него. Ниедна од партиите од централно-десничарските парти не сака да соработува со Фицо.

XS
SM
MD
LG