Достапни линкови

Протести пред Парламентот во Букурешт


Илјадници Романци протестираат пред Парламентот во Букурешт, каде почна дебатата за гласање недоверба на Владата. Иницијатвата на опозицијата е насловена „Запрете го социјалниот геноцид“ и беше покрената минатата недела откако Владата на премиерот Емил Бок ги промовираше новите мерки за штедење со кои се предвидува намалување на платите на вработените во државниот сектор за 25 проценти и на пензиите за 15 насто.
XS
SM
MD
LG