Достапни линкови

ОН - хуманитарен коридор за Киргистан


Под секретарот на ОН Лин Паско повика на итно создавање хуманитарен коридор за помош во Киргистан по 5 дневните етнички насилства меѓу киргизите и узбеците на југот на земјата. Според Паско, помош му е потребна и на Узбекистан за да се соочи со бегалците. Над 170 лица загинаа а над 1700 се ранети во етничките судири во Киргистан.
XS
SM
MD
LG