Достапни линкови

Кина ќе инвестира во Грција милијарда евра


Кина планира големи инвестиции во Грција. Според „Фајненшл Тајмс“ Кина планира да инвестира милијарда евра во превоз, логистика и аеродромски проекти. Договорот се очекува да биде потпишан за време на посетата на кинескиот вицепремиер Џнаг Деџијанг на Атина. Атина се обидува да привлече инвестиции од богати земји за да го стимулира економскиот раст.
XS
SM
MD
LG