Достапни линкови

Дорис Пак не верува дека Македонија ќе добие датум за преговори


Германската европратеничка Дорис Пак не е многу оптимист дека на претстојниот самит на ЕУ ќе биде донесена одлука за почеток на прегвоорите со Република Македонија. Во изјавата за Радио Дојче Веле, Пак вели дека не верува многу дека ќе биде донесена таква одлука поради однесувањето на Грција, кое, како што вели, е некоректно и неевропско. Но ние не можеме ништо, бидејќи имаме правила кои и дозволуваат на една земја да става вето. Тоа за жал е така, изјавила Пак.Десетмината европареници со писмото упатено до Европскиот совет и министрите за надворешни работи на ЕУ, предупредија дека повторното одложување на одлуката за почеток на преговорите на Македонија ќе ја загрози стабилноста на Балканот

XS
SM
MD
LG