Достапни линкови

Иран испрати брод кон Газа


Иран испратил брод во блокираниот од страна на израел појас Газа. Бродот тргнал вчера а се очекува да пристигне во Газа во петок на 18 јуни. Преставник на иранското министерство за одбрана изјавил дека Иран ќе продолжи да праќа бродови кон Газа се додека Ирзаел не ја укине блокадата на појасот. Израел го обвини Иран дека воено го подржува палестинското движење Хамас, но Техеран негира.
XS
SM
MD
LG