Достапни линкови

Прва седница на ирачкиот парламент


Ирачкиот парламент денеска ја одржа првата седница, три месеци откако беа одржани парламентарните избори во таа земја. Според изборните резултати, поранешниот премиер Ијад Алави кој ја има поддршката од сунитите победи, но нема шанси да добие мнозинство во парламентот за да формира влада. Слично е и со двете шиитски партии кои немаат доволно пратенички места за да владеаат.
XS
SM
MD
LG