Достапни линкови

ЕУ го повика Техеран на дијалог


Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон денеска во Луксембург изјави дека го поканила главниот ирански преговарач за нуклеарни прашања Саид Џалили на разговор за нуклераното вооружување. Таа пред состанокот на министрите за надворешни работи на Унијата изјави дека се залага за политика на двоен пристап. Имено, иако Унијата најави воведување построги санкции против Иран не се откажува ни од дијалогот со Техеран.
XS
SM
MD
LG