Достапни линкови

Состанок на Меѓународната управувачка група за Косово


Меѓународната управувачка група за Косово на денешниот состанок во Приштина ќе расправа за безбедносната ситуација на Косово по протестите во Митровица и најавите дека ЕУЛЕКС ќа започне апсења на осомничените за корупција. Според медиумите, ќе се расправа и за апсењето на лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти. Меѓународната управувачка група ја сочинуваат дипломати од 25 земји кој ја признаа независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG