Достапни линкови

Олабавување на ембаргото кон Појасот Газа?


Посредникот за Блискиот Исток, поранешниот британски премиер Тони Блер изрази надеж дека во наредните неколку денови ќе има олабавување на израелската блокада за Појасот Газа. Блер рече дека палестинските власти, ЕУ, како и Израел, може да одиргаат улога во обезбедувањето дотур на стока во Газа. Израел наметна ембарго кон Газа во 2006 година, за како што вели, да спречи достава на оружје, откако Хамас ја презеде палестинската власт.
XS
SM
MD
LG