Достапни линкови

Надминат спорот меѓу Либија и Швајцарија


Со спогодбата што ја потпишаа либискиот министер за надворешни работи Муса Куса и неговата швајцарска колешка Мишлин Калми- Реј се прекина дипломатскиот спор меѓу двете земји. Односите меѓу Либија и Швајцарија беа нарушени во 2008 година кога во Женева беше уапсен Ханибал, синот на либискиот лидер Гадафи. Поради тоа Гадафи тогаш ги сопре сите испораки на нафта во Швајцарија, повлече милијарди долари од швајцарските банки и уапси двајца бизнисмени кои во тоа време престојувале во Либија. Спорот меѓу Швајцарија и Либија кулминираше кога Триполи прекина да им дава визи на граѓаните на повеќето земји членки во ЕУ како одговор на одлуката на Берн, 188 истакнати Либијци да ги стави на „црна листа“ на кои не им се дава виза. Во таа група беше и либискиот лидер и членовите на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG