Достапни линкови

Бакиев негира вмешанот во насилствата во Киргистан


Прогонетиот поранешен киргистански претседател Курманбек Бакиев денеска негираше дека е поврзан со етничкото насилство во јужниот дел на Киргистан. Бакиев преку соопштение изјавил дека извештаите за неговата вмешаност се бесрамни лаги и дека привремената влада е неспособна да го замени. Бакиев потекнува од Ош градот од кај што почна етничкото насилство. Бакиев изјавата ја даде од Белорусија каде сега живее во егзил.
XS
SM
MD
LG